Samostaná porodní místnost | |
Volba porodní polohy | |
Porod do vody | |
Aktivní kontrola ženy nad porodním procesem | |
Nepřetržitý kontakt matky s dítětem po porodu | |
Návštěvní služba porodní asistentky doma | |
Odběr pupečníkové krve | |
Perinatologické centrum | |
Baby-friendly Hospital | |
Možnost VBAC | |
Možnost spontánního porodu koncem pánevním | |
Služby pro hendikepované | |
Ambulantní porod | |
Služba psychologa/žky |
Porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné ženy a jejich doprovod. Kurz je rozdelěn do 3 lekcí, délka lekce je 2 hodiny. Vedou jej porodní asistentky.
Porodnice připravuje jednorázová informativní setkání o průběhu porodu, která nejsou součástí předporodního kurzu, pokud si o ně žena požádá. Cvičení pro těhotné není součástí kurzu předporodní přípravy. Jedná se o těhotenskou gymnastiku pod vedením fyzioterapeutky.
Prohlídky porodních sálů jsou součástí kurzu nebo schůzky. Prohlídky pokojů šestinedělí porodnice jsou na požádání.
K porodu může ženu doprovázet maximálně 1 osoba (po domluvě vyjímečně 2 osoby). Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být dula či vybraná porodní asistentka, dula nebo lékař. Podmínkou účasti je převlečení včetně přezutí a úhrada poplatku. Doprovod může zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.
Personál je zvyklý zacházet s porodními plány.Personál má maximální snahu vyhovět představě rodičky o způsobu vedení porodu vyjádřenou jí v porodním plánu, nebo verbálně, je-li to v souladu s postupy pro vedení porodu na našem pracovišti, a umožňuje-li to momentální provoz na porodních sálech. Dojde-li ke komplikaci, rozhoduje o způsobu vedení porodu zásadně porodník často po konzultaci s neonatologem.
Požaduje-li žena při porodu přítomnost pouze porodní asistentky ( z kliniky), pak, probíhá-li porod bez komplikací, je to možné.
K porodu může ženu doprovázet maximálně 1 osoba (po domluvě vyjímečně 2 osoby). Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být dula či vybraná porodní asistentka, dula nebo lékař. Podmínkou účasti je převlečení včetně přezutí a úhrada poplatku. Doprovod může zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.
Personál je zvyklý zacházet s porodními plány.Personál má maximální snahu vyhovět představě rodičky o způsobu vedení porodu vyjádřenou jí v porodním plánu, nebo verbálně, je-li to v souladu s postupy pro vedení porodu na našem pracovišti, a umožňuje-li to momentální provoz na porodních sálech. Dojde-li ke komplikaci, rozhoduje o způsobu vedení porodu zásadně porodník často po konzultaci s neonatologem.
Požaduje-li žena při porodu přítomnost pouze porodní asistentky ( z kliniky), pak, probíhá-li porod bez komplikací, je to možné.
V místnosti pro první dobu porodní může být najednou více žen, které od sebe nejsou nijak odděleny.
V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.
Klystýr je spíše nutný, pokud ho žena odmítne, je jí vyhověno. Holení a zákaz pití nejsou nutné. Zákaz jídla je nutný před možnou anestezií.
Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně.
Epidurální analgezie, paracervikální blok a neuroplegická analgezie jsou poskytovány bez omezení. Epidurální analgezii personál nenabízí bez lékařské indikace, na žádost ženy ji poskytne, paracervikální blok personál poskytuje jen na základě lékařské indikace a neuroplegickou analgezii nabízí a poskytuje i bez indikace.
Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice poskytuje možnost využití teplé lázně (vana), sprchy, relaxačních pomůcek (všechny dostupné), poslechu hudby, aromaterapie a masáží prováděných personálem.
Úlevové polohy (závěsný šál, pohyb na míčích různých velikostí).
Žena se na porodním sále musí přestěhovat z místnosti, kde trávila první dobu, na porodní sál. Na porodním sále může být více žen najednou a jsou od sebe částečně odděleny zdí. Porodnice má jednu místnost, která je vybavena nezdravotnickým vybavením a vanou. Zde tráví první i druhou dobu porodní pouze jedna žena.
Na porodním sále si žena může zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na porodním lůžku bez připevněných nebo s připevněnýma nohama a to v sedě na porodní stoliččce.
Fyziologický porod na porodním sále vede většinou lékař a porodní asistentka je mu k dispozici jako pomocnice nebo porodní asistentka vede porod a lékař dohlíží na jeho průběh. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací – personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci.
V době mezi porodem a přeložením na poporodní pokoj čekají ženy v místnosti porodu na posteli.
Císařský řez se provádí na operačních sálech, které jsou součástí obou traktů porodních sálů, ve výjimečném případě na operačním sále gynekologickém s potřebným zázemím pro ošetření novorozence. S indikací k ukončení císařským řezem je seznámena žena v přítomnosti blízké osoby (těhotnou písemným souhlasem pověřené o informování o průběhu porodu a zdravotním stavu sebe a novorozence). K operaci žena podepisuje – po řádném vysvětlení lékařem - „Informovaný souhlas".
Plánovaný císařský řez:
Doprovod může být po celou dobu s rodičkou přítomen.
Akutní císařský řez:
Doprovod u císařského řezu je možný, rozhodujícím je však vždy stanovisko operatéra. Pokud lékař nesouhlasí s přítomností přímo na operačním sále, čeká doprovod na dětském boxe, kde se spolupodílí na ošetření novorozence. Není-li žena v celkové narkóze, pak, v doprovodu dětské sestry, napomáhá prvnímu přikládání k prsu rodičky.Po skončení operace ji doprovází při převozu na oddělení.Všechny ženy jsou po císařském řezu zaváženy na stanici intenzivní péče.
Porodnice dále uvedla - dosud jsme se nesetkali s požadavkem přeložení z operačního sálu na standardní oddělení. Pokud by se takováto žádost vyskytla, nebudeme ji moci vyjít vstříc. Věříme však, že po řádném vysvětlení důvodů pro 24 hodinové sledování pooperačního průběhu, žena resp. její blízcí svůj požadavek přehodnotí.
Kontakt dítěte s matkou v případě císařského řezu:
při celkové anestezii:
při svodné anestezii:
Porodnice částečně umožní partnerům/partnerkám žen po porodu sekcí, aby se po dobu indispozice matky starali o dítě oni. Dále k danému uvedla: prozatím jsme se s tímto požadavkem setkali pouze jedenkrát (otec dítěte) v průběhu dne. V noci přenechával novorozence v péči dětských sester. Vyhovět žádosti je možné, pouze v případě, že pečujícím by měl být muž, pak pro zajištění intimity ostatním maminkám je nutné, aby měl samostatný pokoj se sociálním zázemím. To ne vždy je ihned uskutečnitelné.
V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) může být doprovod s rodičkou pouze 2 hod., než je převezena na poporodní pokoj.
Po porodu odnáší dětská sestra (většinou v doprovodu osoby blízké) novorozence na dětský box na dobu nezbytnou pro první ošetření. Po krátké době je novorozenec přiložen k prsu.
matky a je jí ponechán v náručí, nebo v pojízdné postýlce při lůžku. Po 10 – 15 minutách je odnesen na neonatologické oddělení, kde se s ním žena setká ihned po zavezení na šestinedělí. Doba, kdy není s novorozencem, činí 60 – 90 minut. Veškerý tento postup je matkou písemně odsouhlasen v „Informovaném souhlasu" neonatologů.
Porodnice dále uvedla: Nesetkali jsme se s odmítnutím nedělky s krátkým „oddělením" novorozence, neboť:
U poporodních vyšetření může být přítomen i doprovod rodičky.
K prsu se dítě přikládá nejpozději do půl hodiny po porodu. Porodnice dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení. Když žena nechce kojit je to respektováno.
Je k dispozici :
Rooming-in i částečný rooming-in (po dohodě s dětskou sestrouu) je možný. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin.
Na oddělení šestinedělí jsou 4 jednolůžkové, 9 dvoulůžkových a 13 trojlůžkových pokojů. Ve všech pokojích je zařízení na koupání dítěte. Sprcha je v devatenácti pokojích a WC je v jedenácti pokojích. 11 pokojů je nadstandardních, liší se typem postýlek, je zde lůžko pro doprovod, TV, jídelní stůl, židle, přebalovací stůl. 1 pokoj umožňuje nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera, dalších 11 v případě uvolnění druhého lůžka.
Na jedno a dvoulůžkových pokojích jsou návštěvy dovoleny na pokojích žen, kdykoliv. Starší děti rodiček mohou na pokoje bez omezení. Na chodbě probíhají návštěvy denně do 22.00 hod.
V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.) a dětské jednorázové pleny. U operativních porodů i spodní prádlo na jedno použití.
Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází za 72 hodin. Na své výslovné přání může odejít i 2 dny po porodu, o propuštění dítěte rozhoduje neonatolog. Po císařském řezu žena obvykle odchází 5. den po operaci.
Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění a také návštěvní službu porodní asistentky v domácnosti, kterou si hradí žena sama nebo její pojišťovna.
2 pracovníci plně ovládají znakovou řeč, jedna pracovnice studuje znakovou řeč 2.rokem, dále možnost ubytování handicapovaných žen spolu s doprovodem.Bezbariérové pokoje ( na rizikovém těhotenství i šestinedělí) , plně bezbariérový přístup k umyvadlu a k WC, do sprchy možno s dopomocí, na sedátko uvnitř sprchy
Pro plně bezbariérovou koupel možno využít uzpůsobené zázemí na gynekologické části.
Porodnice má zkušenosti s handicapovanými rodičkami.
Pokud si žena s postižením přeje porodit fyziologicky a např. pokud možno přirozeně ( pokud možno bez lék. intervencí )je v tomto záměru personálem podporována ,nejsou li kontraindikace.
Na přání rodičů porodnice spolupracuje s duchovními- do kaple kliniky dochází pravidelně duchovní, možnost kontaktu.
Jazyková vybavenost personálu: angličtina,francouština, němčina, italština, ruština ,k dispozici obrázkový manuál pro komunikaci s Vietnamkami
V porodnici je možné žádat vegetariánskou stravu, po dohodě s dietní sestrou možno i :bez vepřového , bez hovězího.
VFN Praha má Call centrum, kde se pravidelně jeho pracovníci náhodně vybraných propuštěných žen ptají na spokojenost s péčí. Připomínky a podněty jsou pak předávány na jednotlivá pracoviště. a dále na klinice na všech odděleních jsou k dispozici knihy pro možnost zaznamenání sdělení, jednotlivé připomínky nebo stížnosti mohou zasílat ženy e-mailem na přednostu a vrchní sestru.
Porodnice je perinatologickým centrem a nemá titul „baby-friendly hospital".
Umožňuje odběr pupečníkové krve.
Přítomnost osoby blízké u porodu: 280 Kč
Přítomnost osoby blízké u S.C.: 1 300 Kč
Předporodní kurz pro rodičky: 1 500 Kč (pro oba rodiče)
Těhotenské cvičení: 100 Kč/1 hod.
Jednolůžkový nadstandardní pokoj: 1500 Kč/noc
Přespání osoby blízké na nadstandardním pokoji: 500 Kč/noc
Počet porodů: 4287 (v r. 2013)*
Míra císařských řezů: 36,4 % (v r. 2013)*
* zdroj dat: Analýza dat o rodičkách z registru NRC, www.biostatisticka.cz, publikováno 27.9.2015
28. 11. 2015
Pozn. redakce: Uvedené informace byly převzaty z dotazníku, který vyplnil pověřený pracovník/pracovnice porodnice a za jejich obsah a pravdivost odpovídá porodnice. Některé údaje, které porodnice nevyplnila ani neoznačila jako od minulého roku se lišící, byly převzaty z minulého medailonu.
© Text této stránky je chráněný copyrightem. Neradi to píšeme, ale na základě předchozích nedobrých zkušeností Vás prosíme, abyste při využívání informací z našeho webu vždy uváděli jako zdroj www.aperio.cz. Pokud chcete text nebo jeho části okopírovat, nejprve si vyžádejte náš písemný souhlas. Kontakt.
_________________________________________________________________________________________________________
Pomozte s námi na svět novému nezávislému Průvodci porodnicemi.
Jak bude vypadat a možnost PODPOŘIT NOVÉHO PRŮVODCE najdete na Darujme.cz.
#Na tom, jak rodíme a přicházíme na svět, záleží.
Podporou nového online Průvodce podpoříte nejen budoucí rodiče a jejich děti v nejcitlivějším a velmi důležitém období, ale i české porodnice, kterým jde o kvalitní zdravotní péči.
Děkujeme, že s námi pomáháte měnit přístup k tomu, jak u nás přicházejí děti na svět.
Víkendový kurz předporodní přípravy
Předporodní příprava - individuální konzultace
Childbirth Education in English
Individual Prenatal Course in English
Podpůrná skupina pro ženy po CS
Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ
Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství - podzim 2018
...všechny naše kurzy
Doporučujeme
Péče v průběhu normálního porodu, praktická příručka WHO - ke stažení A je to tady!
Nová příručka pro rodiče právo, sociální zabezpečení, psychologie 2018
NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Ušetří vám peníze, čas i energii
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články
Užitečné odkazy
Jak se kde rodí? - web, který sleduje rozdíly mezi porodnicemi v počtech císařských řezů, nástřihů hráze, poranění žen při porodu či klešťovými porody
Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka
NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
Víte, jaké to být s dětmi sám/sama?
Chcete být průvodcem rodičům v podobné situaci?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz.
Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc!