Aperio

Porodnice Nymburk

20.11.2015 |

Přehled služeb

Samostaná porodní místnost
Volba porodní polohy
Porod do vody
Aktivní kontrola ženy nad porodním procesem
Nepřetržitý kontakt matky s dítětem po porodu
Návštěvní služba porodní asistentky doma
Odběr pupečníkové krve
Perinatologické centrum
Baby-friendly Hospital
Možnost VBAC
Možnost spontánního porodu koncem pánevním
Služby pro hendikepované
Ambulantní porod
Služba psychologa/žky

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Nymburk
Typ zařízení
krajské
Adresa
Boleslavská 425, 288 01 Nymburk
Kontakt
tel. 325 505 111 (ústředna), reditelstvi@nemnbk.czwww.nemnbk.cz
Primář
MUDr. Aleš Toman, tel. 325 505 251
Vrchní sestra
Dana Kohoutová, tel. 325 505 232,  dana.kohoutova@nemnbk.cz
Kurz předporodní přípravy
Jana Hackelová, tel.603 761 967, Vladimíra Michlová, tel.777 134 154,
Helena Šafaříková, tel.728 754 295,
Jana Horáčková, tel.602 171 146
Těhotenské cvičení
-

Služby před porodem

Kurzy předporodní přípravy pro těhotné ženy vede porodní asistentka porodnice v mateřském centru Svítání v Nymburce. Kurz je rozdělen do šesti lekcí.Účast na kurzech  je dobrovolná. Součástí kurzu je jednou měsíčně přípravná hodina s partnery. Kurz je spojen s těhotenským tělocvikem - cvičení na balonech, cviky dle Mojžíšové, prvky gravidjógy.

Pro ženy, které o to samy požádají, může porodnice připravit jednorázové informativní schůzky o průběhu porodu, které nejsou součástí předporodního kurzu.

Prohlídky porodních sálů a pokojů, na nichž jsou ženy po porodu,  jsou nabízeny všem těhotným ženám i jejich doprovodu.

Podmínky k porodu

K porodu mohou ženu doprovázet maximálně 2 osoby. Kromě rodinných příslušníků a přátel to může být jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař. Doprovod může zůstat s rodičkou po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Personál  je zvyklý spolupracovat s dulou.

Personál porodnice zná porodní plány (předkládá je málo rodiček). Při přijetí jsou jednotlivé body porodního plánu projednány s rodičkou a pak je tento plán brán personálem za závazný.

Pokud si žena přeje rodit pouze s porodní asistentkou není jí to běžně umožněno. O  způsobu vedení porodu rozhoduje lékař.

Porodnice má k dispozici 3 místnosti, ve kterých se v první době porodní přípravuje vždy pouze jedna žena. Má k dispozici také jednu porodní místnost na první dobu porodní, která je zařízena spíše jako civilní pokoj. Je vybavena pohovkou, křeslem, stolkem a rádiem.

První doba porodní

V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.

Aplikace klystýru a zákaz jídla jsou spíše nutné, pokud je však žena odmítne, vyhoví se jí. Holení a zákaz pití nejsou nutné, ženy si rozhodují samy.

Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně.

Epidurální analgezie je poskytována vcelku bez omezení, personál ji nabízí i bez lékařské indikace.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí možnost využití teplé lázně (vana) - možnost použití aromatických olejíčků, sprchy, relaxačních pomůcek (balón, žebřiny) a poslechu hudby.

Druhá doba porodní

Na druhou dobu porodní se žena vždy stěhuje do jiné místnosti než kde trávila první dobu. Část místností, kde probíhá samotný porod, je zařízena jako klasické porodní sály. Může v nich rodit více žen najednou a jsou přitom od sebe odděleny závěsem.

Je-li porod fyziologický, může si žena zvolit jinou než klasickou polohu vleže, pololeže či polosedě na posteli, a to v sedě na porodní stoličce nebo ve dřepu. Dvěma nejčastěji praktikovanými polohami jsou v pololeže nebo polosedě na posteli, bez připevněných nohou a v sedě na porodní stoličce.

V případě porodu císařským řezem doprovod může být přítomen operaci- jedna osoba a jen po předchozí domluvě s lékařem.
Císařské řezy jsou vedeny téměř výhradně ve spinální anestezii, preferujeme moderní techniku císařského řezu Misgav-Ladach. Operace spočívá v otevření dutiny břišní pomocí tupé preparace prsty operatéra a vynechání futura některých anatomických vrstev břišní stěny, které byly tradičně sešívány. Ženy po sekcích nejsou paušálně překládány na JIP. Dítě je matce ukázáno hned po vybavení a přiloženo ke kojení je ihned po návratu z operačního sálu. Pokud má matka zájem, může být dítě přiloženo ke kojení už v průběhu řezu( pokud je operace nekomplikovaná a novorozenec v pořádku). Porodnice po dohodě s personálem umožní doprovodu žen po porodu císařským řezem,  aby se mohl, po dobu indispozice matky po operaci, starat o dítě (není to běžný postup).

Fyziologický porod vede většinou lékař a porodní asistentka je mu k dispozici jako pomocnice. Celkový přístup zdravotnického personálu je spíše vyčkávací – personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci.

V době mezi porodem a přeložením na pokoj čekají ženy v místnosti porodu na posteli.

Třetí a čtvrtá doba porodní

V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou i po převozu na poporodní pokoj.

Dítě bývá od matky odděleno na dobu předepsaného dvouhodinového poporodního odpočinku. V případě,že si to matka nepřeje a zdravotní stav dítěte to dovoluje,zůstává v postýlce u matky na porodním sále za přítomnosti doprovodu. U poporodních vyšetření může být přítomen i otec.

Šestinedělí, podpora kojení

K prsu se dítě přikládá ihned po porodu.

Porodnice dodržuje 9 z 10 bodů k úspěšnému kojení.

Všechny  dětské sestry  mají kurz pro laktační poradkyně a péče o kojení je jejich hlavní činností. Běžně se používají kojící polštáře, stoličky k židlím na kojení, masážní oleje na prsa, formovače a chrániče bradavek. Pro nestandardní kojení jsou k dispozici silikonové kloboučky, odsávačky pístové, elektrické a nově dvoufázová odsávačka Symphony, kterou mohou používat dvě matky současně. Má-li dítě ordinován dokrm, pak jsou používány alternativní metody krmení hadičkou nebo stříkačkou.

Rooming-in  je  možný na všech pokojích. Částečný rooming-in není možný.

Na oddělení šestinedělí je 1 jednolůžkový nadstandardní pokoj a 7 dvoulůžkových. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte a telefon. V nadstandardním pokoji je navíc  WC, sprcha, TV, rádio a lednice. Pokoj pro nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera porodnice nemá.

Návštěvy jsou dovoleny na pokojích žen, a to denně od 13,00 do 17,00 hod. Kromě toho ve zvláštním, k tomu vyhrazeném prostoru, kdykoliv. Děti mohou na návštěvy na pokoje bez věkového omezení.

V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, aj.) a dětské jednorázové pleny.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází 4. den domů (den porodu se nezapočítává). Na své výslovné přání může odejít nejdříve 3. den po porodu (den porodu se nezapočítává).

Po císařském řezu  žena obvykle odchází 5.- 6.den.

Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění a může také zprostředkovat službu laktační poradkyně v domácnosti. Tuto službu hradí zdravotní pojišťovna.

Zvláštní služby

Porodnice neposkytuje speciální služby rodičkám s postižením.Porodnice  nemá k dispozici bezbariérové pokoje a sociální zařízení, personál nemá zkušenosti s hendikepovanými rodičkami. Pokud si žena s postižením přeje porodit  fyziologicky, pokud možno bez  lékařských intervencí, je v tomto záměru personálem podporována. Zatím není možné ubytovávat hendikepované ženy spolu s doprovodem, ale v dohledné době po vybudování dalšího nadstandardního pokoje tato možnost bude.

Personál porodnice je schopen  s klienty komunikovat anglicky, německy, rusky, slovensky a maďarsky.

Porodnice je schopna zajistit pro klientky např. vegetariánskou stravu.

Na oddělení je uzamčená schránka pro přípomínky či stížnosti. Je pravidelně vybírána k tomu určeným pracovníkem nemocnice.

Ostatní informace o porodnici

Porodnice není perinatologickým centrem a nemá titul „baby-friendly hospital".

Umožňuje odběr pupečníkové krve.

Ceny za služby

Doprovod rodičky k porodu (v ceně jednoúčelové oblečení): 600Kč/1000Kč

Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 600Kč/den

Statistiky

Počet porodů v r. 2013: 625

Míra císařských řezů v r. 2013: 20,0 %

(zdroj dat: Analýza dat o rodičkách z registru NRC, www.biostatisticka.cz, publikováno 27.9.2015)

 

Aktualizace medailonu

20. 11. 2015

Pozn. redakce: Uvedené informace byly převzaty z dotazníku, který vyplnil pověřený pracovník/pracovnice porodnice a za jejich obsah a pravdivost odpovídá porodnice. Některé údaje, které porodnice nevyplnila ani neoznačila jako od minulého roku se lišící, byly převzaty z minulého medailonu.

© Text této stránky je chráněný copyrightem. Neradi to píšeme, ale na základě předchozích nedobrých zkušeností Vás prosíme, abyste při využívání informací z našeho webu vždy uváděli jako zdroj www.aperio.cz. Pokud chcete text nebo jeho části okopírovat, nejprve si vyžádejte náš písemný souhlas. Kontakt.

Diskuse, Vaše zkušenosti

Příspěvků: 15

Zobrazit příspěvky

Zobrazit příspěvky

Váš názor, Vaše zkušenost

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png


Rychlé odkazy

Podpořte nový Průvodce porodnicemi

Jak bude vypadat? A proč na něm záleží?

 

Zveme vás na oblíbené APERIO kurzy

Víkendový kurz předporodní přípravy

Předporodní příprava - individuální konzultace

Childbirth Education in English

Individual Prenatal Course in English

Podpůrná skupina pro ženy po CS

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství - podzim 2018


Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

...všechny naše kurzy

Doporučujeme

Péče v průběhu normálního porodu, praktická příručka WHO - ke stažení

Mezinárodní iniciativa za porodní péči pro matku a dítě

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Ušetří vám peníze, čas i energii
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

Užitečné odkazy

Jak se kde rodí? - web, který sleduje rozdíly mezi porodnicemi v počtech císařských řezů, nástřihů hráze, poranění žen při porodu či klešťovými porody

BIOSTATISTIČKA.CZ - analýzy, články, přednášky, odkazy na zahraniční studie, co je "evidence based care" a další

duly.cz - kdo je dula a jak pomáhá u porodu, seznam dul

Krátké filmy o těhotenství, porodu a rodičovství, které připravila UNIPA Unie porodních asistentek

Mamila.sk – velmi obsažné a kvalitní stránky slovenského sdružení Mamila o kojení

Světový týden respektu k porodu
- festival o těhotenství, porodu a rodičovství

Jak si zajistit zdravotní péči při porodu doma – připravila Liga lidských práv pro svůj web Férová nemocnice

Ženy-Matky-Telá – publikace o právech žen při porodu na Slovensku

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka
Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

APERIO kurzy pro sólo rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
Víte, jaké to být s dětmi sám/sama?
Chcete být průvodcem rodičům v podobné situaci?

Staňte se mentorkou


DALŠÍ APERIO KURZY PRO RODIČE

Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc! Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Vyzkoušejte

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství