APERIO je tu pro rodiče

www.aperio.cz

Porodnice Havlíčkův Brod

11.12.2013 | porod porodnice

Doporučte tuto stránku ostatním

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Nemocnice Havlíčkův Brod, p.o.
Typ zařízení
krajské
Adresa
Husova 2624, 580 22 Havlíčkův Brod
Kontakt
tel. 569 472 111 (ústředna), www.onhb.cz
Primář
MUDr. Pavel Antonín, tel. 569 472 243, pavel.antonin@onhb.cz
Vrchní sestra
Martina Horáčková, tel. 569 472 403, martina.horackova@onhb.cz
Kurz předporodní přípravy
porodní asistentky, tel. 569 472 397
Těhotenské cvičení
Havlíčkův Brod tel. 569 425 000, Chotěboř tel. 569 472 397

Služby před porodem

Porodnice pořádá kurzy předporodní přípravy a těhotenské cvičení. Jedná se těhotenskou gymnastiku a plavání. Prohlídky porodních sálů a pokojů šestinedělí jsou nabízeny všem ženám i jejich doprovodu.

Registrace k porodu není nutná.

Podmínky k porodu

K porodu mohou ženu doprovázet maximálně 2 osoby. Kromě rodinných příslušníků (nemůže starší sourozenec novorozence) a přátel to může být dula či jakákoliv vybraná porodní asistentka nebo lékař. Pokud žena rodila doma a kvůli komplikacím přijela do porodnice, je jí umožněna přítomnost porodní asistentky, se kterou rodila. Doprovod může zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění.

Personál je zvyklý zacházet s porodními plány. Personál považuje porodní plán za závazný (pro personál). Porodní plán je vždy s rodičkou podrobně probrán a podle jednotlivých bodů, pokud je to možné, je porod veden.

Pokud si žena přeje rodit pouze s porodní asistentkou, je jí to běžně umožněno. Vždy o průběhu porodu rozhoduje rodička s lékařem, vše je předmětem jejich společné diskuze a domluvy.

Personál porodnice je zvyklý spolupracovat s dulou.

Místnosti určené pro pobyt žen v první době porodní jsou uspořádány tak, že se v nich může připravovat vždy pouze 1 žena. Porodnice má k dispozici 4 takové místnosti.

První doba porodní

V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.

Klystýr, holení a zákaz pití a jídla nejsou nutné, ženy si rozhodují samy.

Elektronický monitoring je při normálním porodu prováděn intermitentně v 1. i 2. době porodní.

Nefarmakologické metody tišení bolesti jsou rodičkám nabízeny častěji.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice nabízí následující: porodní míč, porodní vak, ribstole, závěsné lano, porodní stolička, sprcha, vana, poslech hudby, aromaterapie, masáže prováděné personálem. Nejčastěji je nabízena sprcha.

Epidurální anestezie je poskytována vcelku bez omezení. Neuroplegická analgezie je aplikována pouze na základě indikace. Další možné farmakologické metody tišení bolesti: analgetika, Entonox. Nejčastěji je nabízena epidurální anestezie.

Druhá doba porodní

Na druhou dobu porodní žena vždy zůstává v místnosti, kde trávila první dobu. Všechny 4 místnosti jsou zařízeny spíše jako civilní pokoje (barevné ladění, civilní nábytek, výzdoba) a rodí v nich vždy pouze jedna žena.

Při fyziologickém porodu si žena může zvolit z následujících poloh: v kleku, ve stoje, na porodní stoličce, na porodním vaku, ve dřepu, vleže bez přivázaných nohou, vleže s přivázanýma nohama, na posteli, na porodním křesle. Dvěma nejčastěji praktikovanými polohami jsou klasická poloha bez připevněných nohou a v kleku. Porod do vody je možný po domluvě s primářem porodnického oddělení (v r. 2009 - 3 porody do vody, v r. 2011 - 0, v r. 2012 - 2).

Po předchozím císařském řezu je rodičkám u dalšího porodu umožňováno rodit spontánně.

V případě porodu císařským řezem doprovod rodičky nemůže být přítomen operaci. Doprovod může být s rodičkou před a po operaci, nikoli na operačním sále. Po císařském řezu jsou ženy po dobu dvou hodin sledovány na dospávacím pokoji - t.j.oddělení JIP(zde může být také s nimi doprovod) a následně převezena na oddělení šestinedělí, kde se o ženu postarají kvalifikované porodní asistentky. Porodnice umožní doprovodu žen po císařském řezu, aby se mohl na samostatném pokoji, po dobu indispozice matky po operaci, starat o dítě. Kontakt dítěte s matkou v případě císařského řezu probíhá tak, že dítě je přiloženo k prsu.

Fyziologický porod vede většinou lékař. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací – personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci.

V době mezi porodem a přeložením na pokoj čekají ženy v místnosti porodu na posteli.

Třetí a čtvrtá doba porodní

Doprovod může být s rodičkou po celou dobu i v raném poporodním, na nadstandardním pokoji neomezeně dlouho.

Spontánní porod placenty je vyčkáván (není podáván oxytocin).

Matka může být s dítětem po porodu v nepřetržitém kontaktu, potřebná vyšetření se provádějí na těle matky či v její bezprostřední blízkosti. Po porodu je matka žádána o souhlas, zda může být dítě vyšetřeno aj. odděleně od ní. Pokud matka oddělení od dítěte odmítá, je jí vyhověno. K přerušení pupečníku dochází na základě dohody porodníka rodičky, tj. i po jeho dotepání. Dítě je současně s matkou převezeno na oddělení šestinedělí. U poporodních vyšetření může být přítomen i doprovod ženy.

Podpora vytvoření vazby mezi matkou a dítětem, tzv. bonding, je uskutečňován podporou klokánkování po spontánním i operativním porodu, podle přání rodičky. Dítě je přiloženo k prsu, aby mohlo být zahájeno kojení. Porodnice má novorozeneckou jednotku intenzivní péče. Kontakt matky s dítětem na oddělení pro děti s nízkou porodní hmotností je volný.

Ambulantní porod není umožněn.

Šestinedělí, podpora kojení

K prsu se dítě přikládá nejpozději do půl hodiny po porodu.

Porodnice dodržuje 10 bodů k úspěšnému kojení:

V r. 2009, 2010, 2011 i 2012 bylo při propuštění výlučně kojeno 99% dětí.

Rooming-in je možný ve všech pokojích. Nejčastěji je praktikován nepřetržitý kontakt mezi matkou a dítětem po celých 24 hodin.

Na oddělení šestinedělí jsou 2 jednolůžkové a 10 dvoulůžkových pokojů. WC, sprcha a zařízení na koupání dítěte jsou společné vždy pro dva pokoje. 2 jednolůžkové pokoje jsou zařízeny jako nadstandardní (lednice, TV, rádio, telefon, nábytek, lůžko pro doprovod, balkón) a umožňuje nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera. Nadstandardních pokojů není dostatek pro všechny zájemkyně. Na pokojích šestinedělí je umyvadlo či jiné zařízení pro koupání dítěte.

Návštěvy jsou dovoleny na pokojích žen, a to denně v odpoledních hodinách, po domluvě i dopoledne. Na pokoje mohou bez věkového omezení i starší děti rodiček.

V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.), dětské jednorázové pleny a dětskou kosmetiku.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází  3. den domů (den porodu se nezapočítává), po císařslkém řezu za 5 dní.

Porodnice nabízí pomoc při kojení po propuštění (horká linka kojení, kojící poradna). Návštěvní službu porodních asistentek v domácnosti nenabízí.

Zvláštní služby

Porodnice zajistí rodičkám s postižením dostupnost všech pomůcek a prostor porodnice. Je zařízena bezbariérově. Personál porodnice má zkušenosti s hendikepovanými rodičkami. Umožní ženám s postižením ubytování spolu s doprovodem. Pokud si žena s postižením přeje porodit fyziologicky, přirozeně (bez lékařských intervencí), je personálem podporována.

V nemocnici/porodnici je dispozici psycholog/psycholožka.

Porodnice spolupracuje na případné přání rodičů s duchovními.

Personál porodnice je schopen s klienty komunikovat anglicky a německy, případně kontaktuje překladatele.

Porodnice je schopna zajistit pro klientky např. vegetariánskou stravu.

V porodnici je osoba pověřená přijímaním písemných podnětů (připomínky, stížnosti) klientek.

Ostatní informace o porodnici

Porodnice je perinatologickým centrem a od r. 1997 má titul „baby-friendly hospital“.

Neumožňuje odběr pupečníkové krve.

Ceny za služby

Doprovod rodičky k porodu: 100 Kč za jednorázové oblečení

Předporodní kurz pro rodičky: 250 Kč pro pár

Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 400 Kč/den

Poporodní pokoj pro 24 hod. nepřetržitý pobyt celé rodiny: 400 Kč/den

Strava pro doprovod: 100 Kč/den

Aktualizace medailonu

5.12.2013

Pozn. redakce: Uvedené informace byly převzaty z dotazníku, který vyplnil pověřený pracovník/pracovnice porodnice a za jejich obsah a pravdivost odpovídá porodnice. Některé údaje, které porodnice nevyplnila ani neoznačila jako od minulého roku se lišící, byly převzaty z minulého medailonu.

© Text této stránky je chráněný copyrightem. Neradi to píšeme, ale na základě předchozích nedobrých zkušeností Vás prosíme, abyste při využívání informací z našeho webu vždy uváděli jako zdroj www.aperio.cz. Pokud chcete text nebo jeho části okopírovat, nejprve si vyžádejte náš písemný souhlas. Kontakt.

Přehled služeb

Samostaná porodní místnost
ano
Volba porodní polohy
ano
Porod do vody
ano
Aktivní kontrola ženy nad porodním procesem
ne
Nepřetržitý kontakt matky s dítětem po porodu
ano
Návštěvní služba porodní asistentky doma
ne
Odběr pupečníkové krve
ne
Perinatologické centrum
ano
Baby-friendly Hospital
ano
Možnost VBAC
ano
Možnost spontánního porodu koncem pánevním
ano
Služby pro hendikepované
ano
Ambulantní porod
ne
Služba psychologa/žky
ano

Statistiky

2012 2011 2010
Počet porodů ročně 1371 1381 1431
Procento porodů vedených porodní asistentkou 30.0 52.0 53.0
Procento vyvolávaných porodů 8.8 8.3 9.0
Procento císařských řezů 24.9 23.9 21.9
Procento porodů koncem pánevním 5.0 5.9 5.0
Procento porodů koncem pánevním vedených vaginálně (u porodů koncem pánevním) 11.6 x 4.2
Procento vaginálních porodů po císařském řezu (u porodů po CŘ) x x x
Procento nástřihů (u vaginálních porodů) 36.8 42.0 51.6

Diskuse, Vaše zkušenosti

Příspěvků: 19

Zobrazit příspěvky »

Váš názor, Vaše zkušenost

*

*

*

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete na donorské stránce.
Děkujeme!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Odborný kurz

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

Příprava na porod


Základní kurzy probíhají většinou každý měsíc. Aktuální termíny najdete v detailním popisu kurzu.

Víkendový kurz předporodní přípravy
23. - 24. července
20. - 21. srpna
sobota 10-18, neděle 10-14 hodin

Umění kojit
20. června
18. srpna
10:00 - 13:00 hod.

Chovejte mě! aneb proč a jak děti nosit
6.června
22.července
19.srpna
10:00 - 13:00 hod

Masáže miminek a malých dětí
27. května, 10:00 - 12:00 hod.

Děti a očkování - beseda pro rodiče
26. června, 17 - 20 hod.

Jak správně manipulovat s miminkem
15. června
22. července
17. srpna
9:00 - 12:00 hodin

Šestinedělí a péče o novorozence
10. června, 13-16 hod.
20. července, 10-13 hod.
22. srpna, 10-13 hod.

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ
19. července

Individual Prenatal Course in English

Všechny kurzy s tematikou těhotenství a porodu zde ».

připravujeme:

Úvod do světa moderních látkových plen

Vývojové pohyby dětí

Předporodní příprava - individuální konzultace

Kurzy, besedy a semináře s tematikou rodičovství zde ».

Doporučujeme

Povídej mi, jak jsem se narodil/a
– kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

Pásmo krátkých filmů o těhotenství, porodu a rodičovství

Pásmo krátkých filmů o těhotenství, porodu a rodičovství

Cesta k domácímu porodu po 1. dubnu 2012
Liga lidských práv nabízí na svém webu Férová nemocnice rady ženám, jak se za stávající legislativní situace domoci asistence při domácím porodu.

Porod
Jak bude porod probíhat? Co mohu od porodu očekávat? Kde a s kým rodit? Co je dobré o porodu předem vědět a jak se na porod připravit?

Videoportrét a rozhovor s porodní asistentkou Janou Riedlovou na www.ucimesepribehy.cz

"I maličký život má nějaký velký smysl"
Videoportrét - příběh Jany Riedlové, revoluční porodní asistentky
Jana Riedlová se především stará o to, aby jakékoliv ženy měly možnost volby a mohly prožít krásný, přírozený porod.

Ženy - Matky - Telá - obálka publikace s proklikem na web ke stažení

Ženy – Matky – Telá : Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Publikace ke stažení zde.


O nás

Kontakt


Ke stažení

Spolupráce a podporaEnglish language icon About APERIO

© 2001 - 2016 APERIO
Společnost pro zdravé rodičovství
Všechna práva vyhrazena.