Aperio

Porodnice Chomutov

18.02.2011 | #porod #porodnice

Kontaktní údaje

Zařízení
Gynekologicko - porodnické oddělení, Krajská zdravotní, a.s., Nemocnice Chomutov o.z.
Typ zařízení
krajské
Adresa
Kochova 1185, 430 12 Chomutov
Kontakt
tel. 474 447 111 (ústředna), nsp.nsp@nspcv.czwww.nspcv.cz
Primář
MUDr. Michal Zeman, Ph.D., tel. 474 447 337, michal.zeman@nspcv.cz
Vrchní sestra
Šárka Součková, tel. 474 447 340, sarka.souckova@nspcv.cz
Kurz předporodní přípravy
Miroslava Futerová, registrovaná porodní asistentka, mob. 728 705 148, mi.fut@seznam.cz
Těhotenské cvičení
-

Služby před porodem

Pro porodnici pořádá kurzy předporodní přípravy pro těhotné ženy i doprovod soukromá porodní asistentka. Kurz trvá 14 hodin a je rozdělen do 6 dvouhodinových lekcí (6 hodin teorie + 6 hodin v bazénu) včetně návštěvy porodního sálu a oddělení šestinedělí. Účast na něm je dobrovolná. Doprovod je vítán na každé lekci.

Porodnice nepořádá těhotenská cvičení, ale podá maminkám informaci o zařízeních, která tato cvičení pořádají.

Prohlídky porodních sálů a pokojů šestinedělí jsou nabízeny všem těhotným ženám i jejich doprovodu.

Registrace k porodu není nutná. Je doporučené sepsání porodnické dokumentace po 32. týdnu těhotenství na sesterně oddělení šestinedělí nebo porodního sálu (pondělí - neděle, od 11 - 16 hod, tel. 474 447 339).

Podmínky k porodu

K porodu může ženu doprovázet maximálně 1 osoba. Kromě manžela nebo partnera rodičky to může být jakákoliv jiná příbuzná či blízká osoba (i starší sourozenec novorozence). Pokud žena rodila doma a kvůli komplikacím přijela do porodnice, je jí umožněna přítomnost porodní asistentky, se kterou rodila. Doprovod může zůstat po celou dobu trvání porodu, tj. od příchodu na porodní sál až po jeho opuštění. Účast doprovodu je zpoplatněna a platí se na porodním sále při porodu.

Personál je zvyklý zacházet s porodními plány. Považuje je za závazné, záleží na způsobu a průběhu porodu.

U porodu může být přítomna i dula, ale pouze jako doprovod a podpora rodičky.

O způsobu vedení porodu rozhoduje lékař. Pokud si žena přeje rodit pouze s porodní asistentkou je jí to umožněno při fyziologickém porodu.

V místnosti určené pro I. dobu porodní jsou postele oddělené paravánem. Má samostatnou sprchu a WC.

První doba porodní

V první době porodní je doporučován spíše pohyb a změny poloh.

Klystýr, holení a zákaz jídla jsou doporučeny. Zákaz pití není nutný, ženy se mohou rozhodnout samy. Monitoring plodu je při normálním porodu prováděn intermitentně v 1. i 2. době porodní.

Z nefarmakologických metod tlumení porodních bolestí porodnice poskytuje možnost využití teplé lázně (vana), sprchy, relaxačních pomůcek (míč, porodní stolička) a poslechu hudby. Nejčastěji jsou nabízeny porodní míč, sprcha a vana.

Epidurální analgezie je poskytována bez omezení. Personál ji nabízí i bez lékařské indikace, na žádost ženy ji ale poskytne.

Druhá doba porodní

Ve 2. době porodní rodička přejde na porodní sál. K dispozici jsou 2 porodní lůžka, která jsou od sebe oddělena zástěnou.

Porod probíhá v poloze pololeže či polosedě. Porod do vody není možný (ve vodě může být rodička v 1. době porodní).

Po předchozím císařském řezu je rodičkám u dalšího porodu umožňováno rodit spontánně, pokud se nevyskytnou kontraindikace k porodu vaginální cestou.

V případě porodu císařským řezem je rodička převezena na operační sál, který je v blízkosti porodního sálu. Doprovod na operační sál není doporučován, je s rodičkou před a po operaci. Po císařském řezu jsou pacientky převezeny na pokoj pooperační intenzivní péče gynekologického oddělení. Je zajištěn i brzký kontakt dítěte s matkou. Z tohoto důvodu je matkám doporučována svodná anestezie při císařském řezu.

Fyziologický porod vede lékař a porodní asistentka je mu k dispozici nebo porodní asistentka a lékař dohlíží na jeho průběh. Celkově je přístup zdravotnického personálu spíše vyčkávací -  personál pozoruje, kontroluje a vyhodnocuje průběh porodu, stav rodičky i dítěte a podporuje ženu v její samostatné práci.

Po uplynutí 2 hodin po porodu je žena převezena s dítětem na oddělení šestinedělí.

Třetí a čtvrtá doba porodní

Po porodu může otec dítěte přestřihnout pupeční šňůru, vyfotit nebo natočit novorozené miminko, může si ho sám označit za asistence novorozeneckých sestřiček. Přerušení pupečníku probíhá většinou hned po porodu (tj. ne po dotepání).
V časném poporodním období (tj. třetí a čtvrtá doba porodní) smí být doprovod s rodičkou neomezeně dlouho.

Dítě bývá od matky odděleno na 5 - 10 min. Matka není žádána o výslovný souhlas s oddělením dítěte. Dále je dítě s matkou 2 hod. po porodu. Doprovod rodičky může být přítomen u poporodních vyšetření dítěte.

Podpora vytvoření vazby mezi matkou a dítětem, tzv. bonding, je uskutečňována okamžitým kontantkem matky a dítěte položením dítěte na břicho matky a přiložením k prsu matky po prvotním vyšetření novorozence. V případě porodu s komplikacemi je podpora stejná, záleží na stavu dítěte. V případě, že je nutný převoz novorozence na nedonošenecké oddělení do Mostu, je matka převážena ihned, jakmile to její zdravotní stav dovolí.

Ambulantní porod není možný.

Šestinedělí, podpora kojení

K prsu se dítě přikládá nejpozději do půl hodiny po porodu.

Porodnice dodržuje 4 z 10 bodů k úspěšnému kojení:

 • Porodnice neuvedla, zda má písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
 • Neuvedla, zda školí veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.
 • Informuje všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení.
 • Umožňuje matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu.
 • Ukazuje matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.
 • Neuvedla, zda podává novorozencům i jinou potravu a nápoje kromě mateřského mléka, s vyjímkou lékařsky indikovaných případů.
 • Praktikuje rooming-in - umožnění matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně.
 • Neuvedla, zda podporuje kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu).
 • Neuvedla, zda dává kojeným novorozencům náhražky, šidítka, dudlíky apod..
 • Neuvedla, zda povzbuzuje zakládání dobrovolných matek pro podporu kojení (breast-feeding support groups) a upozorňujete na ně matky při propouštění z porodnice.

V r. 2009 i 2010 bylo při propuštění výlučně kojeno 93% a 95% dětí.

Rooming-in je možný ve všech pokojích, částečný rooming-in je možný. 

Na oddělení šestinedělí jsou 2 jednolůžkové nadstandardní a 8 dvoulůžkových pokojů.Vždy 2 pokoje mají společné WC a sprchu. Ve všech je k dispozici zařízení na koupání dítěte. Nadstandardní pokoje jsou navíc vybaveny WC, sprchou, telefonem, lednicí a rychlovarnou konvicí. 
Pokoj pro nepřetržitý 24 hodinový pobyt partnera porodnice nemá. 

Návštěvy nejsou časově omezovány. Záleží na dohodě s personálem oddělení (je žádána taktnost a ohleduplnost k ostatním rodičkám na oddělení a pokoji). Bez omezení mohou na pokoje i starší děti rodiček. 

V porodnici mají ženy zdarma k dispozici základní oblečení pro dítě (košilka, dupačky, zavinovačka, apod.). Dětské jednorázové pleny porodnice neposkytuje. Doporučené věci do porodnice: věci denní potřeby - příbor, utěrka, toaletní papír, hygienické potřeby - vložky (nejlépe obyčejné dlouhé), osobní věci - minimálně 2 noční košile, kojící podprsenky, vložky do podprsenky, župan, dostatek tekutin, věci pro miminko - 6 látkových plen, osuška, žínka, 5 košilek nebo body, 3 dupačky, čepička, ponožky, rukavičky, bavlněný kabátek, balení jednorázových plen, min. 5 papírových podložek, vlhčené hygienické ubrousky.

Po fyziologickém porodu žena obvykle odchází  4. den domů (den porodu se nezapočítává). Po operativním porodu 6. den.

Porodnice má k dispozici na zapůjčení pomůcky ke kojení (odsávačky, kloboučky na bradavky. Po dobu hospitalizace jsou k zapůjčení.

Porodnice nenabízí pomoc při kojení po propuštění ani návštěvní službu porodní asistentky v domácnosti.

Zvláštní služby

Porodnice neposkytuje speciální služby rodičkám s postižením, vychází hendikepovaným rodičkám vstříc v rámci možností oddělení a personálu. Umožní ženám s doprovodem společné ubytování po předchozí dohodě.

Porodnice je schopna zajistit pro klientky např. vegetariánskou stravu.

Pro přijímání připomínek klientek je využíván celonemocniční Dotazník spokojenosti hospitalizovaných pacientů.

Porodnice neuvedla, zda je k dispozici v nemocnici psycholog, zda spolupracuje na přání klientů s duchovními a jakými jazyky je personál nemocnice schopen komunikovat s klienty.

Ostatní informace o porodnici

Umožňuje odběr pupečníkové krve (16 odběrů v r. 2009).

Ceny za služby

Předporodní kurz pro rodičky: 1800 - 2400Kč

Nadstandardní pokoj pro matku po porodu: 500Kč/den

Doprovod rodičky: 500Kč (držitelé Rodinného pasu mají 10% slevu, tj. 450Kč)

Nadstandardní strava (výběr z 5 jídel, vč. veget. stravy): příplatek 25Kč

Aktualizace medailonu

26.1.2012

Pozn. redakce: Uvedené informace byly převzaty z dotazníku, který vyplnil pověřený pracovník/pracovnice porodnice a za jejich obsah a pravdivost odpovídá porodnice. Některé údaje, které porodnice nevyplnila ani neoznačila jako od minulého roku se lišící, byly převzaty z minulého medailonu.

© Text této stránky je chráněný copyrightem. Neradi to píšeme, ale na základě předchozích nedobrých zkušeností Vás prosíme, abyste při využívání informací z našeho webu vždy uváděli jako zdroj www.aperio.cz. Pokud chcete text nebo jeho části okopírovat, nejprve si vyžádejte náš písemný souhlas. Kontakt.

Rychlé odkazy

Podpořte nás, děkujeme


Nastupujete na mateřskou?
Bude se vám hodit:

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Zaskočila vás nečekaná rodinná situace?

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Potkejte se s námi osobně

Na Světovém týdnu respektu k porodu

 Festival o těhotenství, porodu a rodičovství

Festival o těhotenství, porodu a rodičovství
15. – 21. května 2017

Jaké další kurzy u nás najdete:

Víkendový kurz předporodní přípravy

Šestinedělí a péče o novorozence

Chovejte mě! - správná manipulovat s miminky

Pravidelná cvičení s miminky a mnohem víc!

Umění kojit

Masáže miminek a malých dětí

Jak nosit děti v šátku

Podpůrná skupina pro ženy po CS

Setkání žen na téma CÍSAŘSKÝ ŘEZ

Childbirth-Education-in English

Objevte více o kurzech

Dlouhodobý kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství

Kurz pro lektorky a lektory přípravy na porod a rodičovství
duben 2016 - březen 2017

další běh od září 2017

Lektorka/lektor přípravy na porod a rodičovství

Dlouhodobé kurzy pro sólo rodiče

DOKÁŽEME SE DOMLUVIT! - jak posilovat schopnost dětí zvládat náročné situace
pro sólo rodiče zdarma


Individuální konzultace

Individual Prenatal Course in English

Předporodní příprava - individuální konzultace

Doporučujeme

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

Povídej mi, jak jsem se narodil/a – kniha pro malé i velké děti o čekání a narození miminka

Pásmo krátkých filmů o těhotenství, porodu a rodičovství – filmy, které připravila UNIPA Unie porodních asistentek

Cesta k domácímu porodu – rady ženám, jak se za stávající legislativní situace domoci asistence při domácím porodu připravila Liga lidských práv nabízí na svém webu Férová nemocnice

Ženy-Matky-Telá – publikace o právech žen při porodu na Slovensku

Máte nás rádi?

Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc! Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz